رفع ارور No Bootable Device در لپ تاپ

رفع ارور No Bootable Device در لپ تاپ

دلایل صدور ارور No Bootable Device در لپ تاپ

عبارت Bootable Device برای دستگاهی به کار برده می شود که فایل های لازم برای بوت شدن کامپیوتر را در حافظه درون خود جای می دهد. اگر چنین بخشی وجود نداشته و یا تشخیص داده نشود، فرایند بوت یا لود شدن سیستم عامل در کامپیوتر و لپ تاپ انجام نخواهد شد. رایج ترین Bootable Device ، هاردی است که سیستم عامل در آن نصب شده است. پس از روشن شدن سیستم، دیوایس بوت اجرا می شود انتخاب می شود و وقتی که کامپیوتر شما نتواند این دستگاه را شناسایی یا لود کند، ارور No Bootable Device  را به نمایش می گذارد.

تنظیمات اشتباه بایوس ، یکی از مهم ترین دلایلی است که برای رفع ارور No Bootable Device مورد توجه قرار می گیرد. اما این تنها دلایل بروز مشکل مورد بحث نیست و مواردی همچون: بد سکتور و آسیب دیدن فیزیکی هارد دیسک، خراب شدن فایل های اساسی سیستم عامل، ویروسی شدن سیستم، خطای مادربرد و… هم در بروز صدور این ارور در کامپیوتر و لپ تاپ ایسر مورد توجه قرار می گیرند.

ترفندهای رفع ارور No Bootable Device در لپ تاپ ایسر

روش های مختلفی برای برطرف کردن ارور No Bootable Device وجود دارد که موارد زیر، جزء مهم ترین آنها به شمار می روند:

ریستارت کردن سیستم

ریستارت کردن، روشی است که برای رفع خیلی از مشکلات و خطاهای کامپیوتر و لپ تاپ کاربرد دارد. اگر با ارور No Bootable Device Acer  در لپ تاپ یا کامپیوتر acer خود مواجه شدید، اول سیستم را ری استارت کنید و اگر مشکل حل نشد، سایر روش ها را پی بگیرید.

تغییر حالت بوت به UEFI

اگر روش های ذکر شده کمکی به رفع ارور No Bootable Device در کامپیوتر یا لپ تاپ ایسر شما نکرد، باید وارد تنظیمات بایوس و قسمت Boot شده و گزینه Legacy Boot Option Priority را انتخاب کنید. سپس آن را بهUEFI  تغییر دهید. پس از ذخیره کردن تنظیمات و ری استارت کردن سیستم، معمولا مشکل برطرف خواهد شد.

تعویض ویندوز

در نهایت اگر هیچ یک از روش های ذکر شده منجر به رفع ارور No Bootable Device نشد، لازم است که ویندوز را تعویض کنید. این کار می تواند مشکل مورد بحث را برطرف کرده و علکرد لپ تاپ یا کامپیوتر ایسر شما را به حالت عادی باز گرداند. در غیر این صورت، باید در اسرع وقت، از یکی از مهندسین آی تی نمایندگی رسمی ایسر کمک بگیرید.

بیرون آوردن باتری  CMOS

گاهی برای رفع ارور No Bootable Device باید باتری CMOS را بیرون آورده و به این ترتیب، اطلاعات بایوس و مادربرد را به حالت اولیه باز گردانید. برای این کار، اول کامپیوتر خود را کامل از برق جدا کنید و سپس درب کیس را باز کرده و باتری CMOS  را خارج کنید. حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید و مجدد باتری را قرار داده و سیستم را روشن کنید.

تعمیر سیستم

یکی دیگر از روش هایی که کارشناسان لپ تاپ نمایندگی تعمیرات ایسر برای رفع ارور No Bootable Device پیشنهاد می دهند، این است که اول، دیسک ویندوز یا فایل های آن که در فلش قابل بوت شدن ذخیره کرده اید را به کامیپوتر وصل کنید. سپس وارد بخش تنظیمات بایوس شدهن و اولویت بوت را روی فلش یا سی دی مورد استفاده قرار دهید. تنظیمات انجام شده را ذخیره کرده و سیستم را ریستارت کنید.

توجه داشته باشید که پس از بوت کردن دیسک، باید تنظیمات زبان، منطقه زمانی و.. را انجام دهید و پس از باز شدن صفحه ی جدید، روی Repair your computer کلیک کنید. حالا باید در لیست ابزار های باز شده، گزینه ی Command Prompt را انتخاب کنید. در این روش، نیاز به وارد کردن کدهای دستوری خاصی است که اگر با آنها آشنایی ندارید، می توانید از تعمیرکاران نمایندگی لپ تاپ ایسر کمک بگیرید.

تنظیم پارتیشن اولیه

دیگر روش کاربردی برای رفع ارور No Bootable Device ، تنظیم پارتیشن اولیه است. مراحل گفته شده در روش قبلی برای رسیدن به Command Prompt  را انجام دهید. حالا سپس دستور diskpart را تایپ کرده و سپس، list disk را هم تایپ و اینتر کنید. همین فرایند را برای دستور select disk 0 هم اجرا کنید. نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که عدد ۰ در این دستور، اشاره به پارتیشنی دارد که سیستم شما روی آن نصب شده است.

بنابراین عدد را با توجه به لیست نشان داده شده انتخاب کنید و در دستور جایگزین نمایید. پس از طی کردن مراحل ذکر شده، عبارت list partition  را تایپ و اینتر کرده و بعد از آن هم select partition 1 را تایپ و اینتر کنید. در این مرحله هم عدد ۱ به پارتیشن شما رفرنس دارد و باید شماره پارتیشن ویندوز خود را از روی لیست نشان داده شده انتخاب کنید. در نهایت، دستور active را هم تایپ و اینتر کرده و سیستم را ری استارت نمایید.

برای مشاوره از طریق تیکت و یا پشتیبانی آنلاین با ما در تماس باشید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس
X